T.C. Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından bugün (1 Nisan 2021) yapılan basın açıklaması ile kripto para borsalarındaki hesapların mercek altına alındığı vurgulandı. Bilindiği gibi bir süredir kripto para gelirlerine ilişkin vergi alınacağı yönünde haberler basında yer alıyordu. Bugün yapılan açıklamada ise çalışmanın suç gelirlerinin aklanmasıyla ve terörizmin finansmanıyla ilgili olduğu belirtildi. Bahse konu çalışma Mali Suçları Araştırma Kurulu (MASAK) Başkanlığı’nca yürütülecek.

Maliye Bakanlığı Basın Açıklaması Detayları

T.C. Hazine ve Maliye Bakanlığı yaptığı açıklamada şu detaylara yer verdi;

Bugün bazı internet siteleri ve sosyal medya mecralarında kripto varlıklarla ilgili Bakanlığımıza yönelik bazı haberler ve yorumlar yer almıştır. Söz konusu haberler üzerine bir açıklama yapılması gerekli görülmüştür.

Günümüz dünyasında birçok ülkede mali istihbarat birimleri (Financial Intelligence Unit – FIU) suç gelirlerinin aklanmasıyla ve terörizmin finansmanıyla mücadele etmektir.

Ülkemizde bu mücadele esas itibariyle, Bakanlığımız bünyesinde Mali Suçları Araştırma Kurulu (MASAK) Başkanlığı’nca yürütülmektedir. MASAK, anılan fonksiyonları icra edebilmek için uygulama stratejileri geliştirmekte, ilgili kurum ve kuruluşlar arasında koordinasyon sağlamakta, görüş ve bilgi alışverişinde bulunmaktadır.

MASAK mali ve finansal birçok alanda çalışma yürütmektedir. Bu anlamda son yıllarda gündemde yer alan kripto varlıklar, özellikleri itibariyle kullanıcılarına bazı kolaylıklar sağlıyor olsa da, özellikle anonim bir yapıda olmaları dolayısıyla suç gelirlerinin aklanması ve terörizmin finansmanı faaliyetlerinde de yoğun olarak kullanılabilmektedir.

MASAK’ın görev ve yetkileri çerçevesinde ve söz konusu suçlarla mücadele kapsamında kripto varlık alım-satım platformları gibi bu alanda faaliyet gösteren piyasa aktörlerinden konuya ilişkin olarak bilgi talep edilebilmektedir. Yapılan çalışma da MASAK’ın bahsedilen görev ve sorumlulukları içerisinde bulunmaktadır.

Kamuoyuna saygı ile duyurulur.

Basın açıklamasında yer almamasına rağmen bazı kaynaklarda kullanıcıların varlık miktarı ve kişisel bilgilerinin kripto para borsalarından talep edildiği iddia ediliyor. Bilindiği gibi yerli ve yabancı birçok kripto para borsası bulunuyor. Kullanıcılar yerli ve yabancı kripto para borsalarında alım satım yaparak kazanç elde ediyor. Maliye Bakanlığı’nın talebine ilişkin borsaların yanıtının ne olacağı merakla bekleniyor. Özellikle yabancı borsaların iş birliğine gidip gitmeyeceği bilinmiyor. Kişisel verilerin kullanıcıların bilgisi haricinde paylaşılıp paylaşılmayacağı merak konusu olmaya devam ediyor.

1 YORUM

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin