Ethereum Nedir?

Ethereum ilk kez Amerika’da düzenlenen Bitcoin Konferansında tanıtılmıştır. Ethereum’un kurucusu Vitalik Buterin’dir. Genellikle alt coin olarak nitelendirilir. Ancak Ethereum aslında blockchain teknolojisinin gelişmesini sağlayan ve daha fazla alanda kullanılmasını sağlayacak inovatif bir Kripto İşletim Sistemidir. Bu sistem tarafından üretilen para birimine Ether (ETH) denir. Sahip olduğu güç sayesinde sistem bir çok alt coin geliştirilmesini de sağlamıştır. Ethereum işletim sisteminin amacı kişisel veriler ve benzeri mahrem bilgilerin üçüncü şahıslar tarafından depolanmasını yada başka amaçlar için kullanılmasını engellenmektir. Dağıtık mimari sayesinde merkezi bir otoriteye bağlı olmayan yapı sistemi ön plana çıkarmaktadır.

Vitalik Buterin

Ethereum Kripto İşletim Sistemi Nedir?

Bu sorunun yanıtını bulmak için Ethereum’un kurucusu Vitalik Buterin’in açıklamasını hatırlatmakta fayda var .

Eğer kripto paralar ile dünyada bulunan değerli kaynakları karşılaştırıyorsak ve Bitcoin’i altın, Litecoin’i gümüş olarak kabul ediyorsak, Ethereum PETROL’dür. Çünkü Ethereum’un altında yatan teknoloji dünyanın internet sistemindeki enerji kaynağı olacaktır. Dünyada petrol nasıl bir çok sektör ve teknolojide kullanılıyorsa Ethereum teknolojisi için de aynı şey geçerlidir. Bu nedenle biz Ether’i ‘kripto yakıt’ olarak adlandırıyoruz. Ethereum platformunun ihtiyaç duyduğu enerji Ether (ETH) ile sağlanacak.

Vitalik Buterin

Vitalik Buterin’ın sözünden de anlaşılacağı gibi yapı birçok alt coin geliştirmeye imkan veren bir sistemdir. Ethereum kripto işletim sistemi bir çok yeni yazılımın oluşturulmasına imkan veren bir ortam olması sebebiyle, sonradan ortaya çıkan yeni birçok altcoinin işlem gördüğü yapıdır. Yepyeni bir kripto para birimini piyasaya sürmek için ICO adlı İlk Para Teklif’lerinin, henüz piyasaya sürülmeden önce kitlesel olarak fon yarattıkları yapıda, fonlar Ethereum sisteminin kripto parası olan Ether(ETH) ile yapılmaktadır. Bu sayede Ethereum yeni kripto paraların doğmasına fırsat veren özgün bir yapı olarak tanımlanmaktadır.

Ethereum Nasıl Alınır?

Diğer kripto para birimlerinde olduğu gibi bunu yapmanın iki yolu vardır. Birincisi, kripto para borsaları üzerinden itibari (gerçek) para kullanarak satın almak. İkincisi ise madencilik (mining) yaparak Ether(ETH) üretmektir. Ethereum üretmek sanılanın aksine yüksek işlemci gücüne sahip cihaz gerektirmez. Ether üretimi ekran kartları (GPU) ile yapılmaktadır.

2 YORUMLAR

  1. ETH bir koca çınar olarak dallarından daha nice yeni yeni projeler çıkartacak sabırlı olanların ileri görüş ile birleştirecekleri emekleri ile bu ekosistem içinde varlıklarını sağlayacak ve sağlamlaştıracaklar diye düşünüyorum,

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin