Blockchain Nedir?

Blockchain nedir? Günümüzde hangi teknolojilerin arkasında bu yapı var? Kripto para dünyası için ne anlam ifade ediyor? Sorularımızın cevabını gelin birlikte bulalım. Son dönemde adını sıklıkla duyduğumuz kripto yada elektronik para olarak bilinen Bitcoin ve türevlerinin de arkasında aslında Blockchain (Blok Zinciri) Teknolojisi vardır. Peki Blockchain nedir?

Blockchain Zinciri

Blockchain Teknolojisi

Bu yapı bloklardan oluşan zincir şeklindeki bir yapıdır. Blockchain (Blok Zinciri) ve şifrelenmiş işlem takibi yapılabilen dağıtık mimarideki bir veritabanıdır. Veritabanı derken klasik tek merkezli bir tablo yapısından bahsetmiyoruz. Kripto para teknolojilerinin arkasında da bu yapı yer almaktadır. Para transferi yapılırken her adım bir bloğu meydana getirir. Örnek vermek gerekirse bir göndericinin ismi ve gönderilen miktar gibi verilerin her biri bloğu meydana getirir. Her transfer işlemi sürecinde meydana getirilen bu bloklar şifrelenmektedir. Ve kesinlikle değiştirilemez, kırılamaz şekilde oluşturulmaktadır. Oluşturulan bloklar ağda yer alan herkese dağıtılır, herkeste aynı şifreli bilgiler yer alır. Blockchain teknolojisinin merkezi olmayan bir yapı olma prensibi bu teknolojiye dayanmaktadır. Bir blok üzerinde yer bilgiler yalnızca üzerlerinde bulunan alıcı ve satıcı işlenebilmektedir. Ayrıca Blockchain teknolojisi özü itibariyle şeffaftır ve dileyen herkes bu blokları inceleyebilir, denetleyebilir.

Blockchain Güvenilir mi?

Blockchain güvenilir mi? Yada bu teknolojiye ne kadar güvenebiliriz? Blockchain şeffaflık ve kontrol edilebilirlik özellikleri sayesinde bireysel kullanıcılara benzersiz bir imkan sunmaktadır. Bu sayede küresel çapta herkese açık bir hesap yapısı olan blockchain yalnızca kripto paraların üretimi için kullanılmamaktadır. Daha birçok farklı sektörde depolama, yönetme ve saklama gibi işlemler için kullanılabilmektedir. Güvenli yapısı bu teknolojinin elindeki en büyük güçtür. Bu sebeple blockchain yalnızca finans alanı ile sınırlı değildir. Dijital dünyanın sunduğu olanaklar işletmeler tarafından da hemen benimsenmektedir. Bu sebeple blockchain teknolojisi 4.sanayi devrimi olarak bilinen çağın merkezinde yer almaktadır diyebiliriz. Gelecekte birçok teknolojinin bu yapıya entegre olacak şekilde değişiklik göstereceği düşünülmektedir.

2 YORUMLAR

  1. 4 üncü Sanayi Devrimi tabiri çok yeterli bir yakıştırma olmuş, heyecan verici yeniliklerin yaşandığı ve çok daha büyük devrimlerin, atılımların, akla hayale sığmayan düşüncelerin daha nicelerinin geleceği bir zaman diliminden, çok daha geniş bir dünyaya yol almaktayız,

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin