Bilinmeyen bir cüzdan bugün 333 milyon dolar değerinde 7.073 BTC transfer ederek, Şubat ayı balina gözlemlerinin büyüyen listesinde yerini aldı. Blockchain takipçisi Whale Alert’e göre, isimsiz bir balina, Bitcoin‘in şu anki fiyatı üzerinden yaklaşık 333 milyon dolar değerinde 7.000’den fazla Bitcoin’i bilinmeyen bir cüzdana kaydırdı.

Balina: Çok yüksek miktarlarda Bitcoin’e sahip olan kişileri belirtmek için kullanılan bir terimdir. Bu sabah 01:53 UTC’de gerçekleşen bu transfer bugüne kadar gerçekleştiren transferler sıralamasında en büyük 241. Bitcoin cüzdanıydı.

Bu Transfer Bize Neyi İşaret Ediyor?

Balinanın kimliği bilinmediğinden, Bitcoin’i neden taşıdığını belirlemek zor. Fakat Balinaların transferleri arasında spekülasyonlar sırasında kripto paralarını soğuk cüzdana taşıyan kurumlar, devasa OTC ticareti veya borsa cüzdanları arasında dahili transferler yer alıyor. Ancak balinanın kimliği şimdilik gizemini koruyor.

Bu Hafta Başka Hangi Balina Hareketleri Oldu?

Perşembe günü 400 milyon $ değerinde (8.000) başka bir Bitcoin hareketi gerçekleşti. Kimliği belirsiz balina listede 215. sırada yerini aldı.

Bu yıl, birkaç eski Bitcoin balinası on yıllık kış uykusundan uyandı. 24 Şubat’ta, Haziran 2010’dan bu yana hareketsiz kalan 100 Bitcoin ilk kez hareket ederek çok fazla merak uyandırdı. Bu denli eski cüzdan sahipleri genellikle Bitcoin’in gizemli yaratıcısı Satoshi Nakatomo ile ilişkilendiriliyor. Bu hamle ilk olarak, “kriptokürenin Indiana Jones’u” olarak tanımlanan ve “hayır, muhtemelen Satoshi değil” şeklinde tweet atan Antoine Le Calvez tarafından tespit edildi. Geçen hafta sonu, eski balinalar 5 Bitcoin taşıdı. Bu ayki ilk önemli eski balina hareketi 9 Şubat’ta 30 BTC’yi taşıyarak gerçekleşti. Balina hareketleri zaman zaman geçtiğimiz Aralık ayında Bitcoin’in fiyatı 20.000 doları aştığında olduğu gibi piyasaları sallayabiliyor. Bunun nedeni, on yıldan
fazla süredir el değmemiş olan bu eski coinlerin, Bitcoin piyasasına yeni para kazandırmasıdır. Bir balina elindeki kripto paraları satarsa, Bitcoin’in fiyatı düşebilir. Ancak bu kez, bu haftanın başında başlayan düşüş, Bitcoin balinaları tarafından çok da önemsenmemiş gibi duruyor. Çünkü BTC bu seviyelerde satışlardan etkilenmeden oyalanmaya devam ediyor.

2 YORUMLAR

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin